Světová výstava EXPO 1967, Montreal

Vítejte v Montrealu na světové výstavě EXPO 1967! Koná se pod heslem Země lidí, inspirovaným stejnojmennou knihou A. de Saint-Exupéryho. Hlavním tématem je Člověk a jeho svět. Výstava je součástí oslav stého výročí vzniku Kanadské konfederace a 325. narozenin města Montreal. Zúčastnilo se jí 62 zemí a přilákala přibližně 51 milionů návštěvníků z celého světa. ⬇

Japonský pavilon ztvárnil ústřední téma Člověk a jeho svět prostřednictvím současného japonského umění, průmyslu a UKÁZKAMI moderního životního stylu. Součástí pavilonu byla tradiční japonská zahrada. V přilehlé restauraci mohli návštěvníci ochutnat autentickou japonskou kuchyni, kterou obsluha (v kimonu) servírovala v tradičních malých miskách. Pavilon také symbolizoval největší technologické pokroky. Jedním z hlavních exponátů byl počítač, který dokázal odpovídat v japonštině na zprávy zadané v angličtině.

 Sovětský pavilon vystavil kosmickou loď, v níž astronaut Jurij Gagarin jako první člověk obletěl v roce 1961 téměř celou Zemi. Byl to jeden z hlavních taháků výstavy a přilákal více než 13 milionů návštěvníků ⬇

Jednou z hlavních atrakcí byla geodetická kopule, navržená slavným architektem Richardem Buckminsterem Fullerem, která byla součástí amerického pavilonu a stala se pomyslnou ikonou výstavy. Ačkoli Fuller nebyl původním vynálezcem kopule, jeho návrh byl roku 1954 zapsán jako americký patent. (První kopule byly navržené po první světové válce a mají své kořeny v Německu.)

Kanadský pavilon získal zvláštní ocenění za svoje inovativní pojetí. Hlavní část pavilonu tvořila, obrácená (na špičku postavená) pyramida zvaná Katimavik, což je eskymácký výraz pro shromaždiště. Promenáda po ochozu střechy nabízela jednu z nejzajímavějších vyhlídek výstaviště. V tomto pavilonu byl poprvé představen dnes nejrozšířenější systém pro filmové prezentace – IMAX. ⬇

 Na výstavě byl představen unikátní obytný komplex, bydlení budoucnosti, Habitat 67. Skládal se ze 158 betonových modulů, které spojovaly výhody rodinných domů, jako je soukromí, s výhodami městského bydlení, jako je úspora místa. ⬇

 Pozornost v československém pavilonu přitahoval unikátní Kinoautomat a první interaktivní film na světě s názvem Člověk a jeho dům. K vidění byla Věstonická venuše, kopie Svatováclavské koruny nebo vitráž Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové. Zajímavostí se stal slavný Třebechovický betlém a dílo Jiřího Trnky Strom hraček. Kulturní program Popové hvězdy z Prahy měl na starosti scénárista a režisér Radúz Činčera. Vystoupili na něm například Karel Gott, Waldemar Matuška, Eva Pilarová, Jiří Suchý a Jiří Šlitr. Československý pavilon navštívilo přes 8 milionů lidí.

 Montreal podporoval myšlenku jednoty a spolupráce mezi národy. Logo výstavy symbolizovalo propojené lidské postavy. Organizátoři naplánovali mnoho mezinárodních tematických pavilonů, které nesly názvy Člověk a jeho zdraví, Člověk ve společnosti, Člověk a zeměděství, Člověk a vesmír, Člověk tvůrce, Člověk výrobce aj. To vše bylo a je klíčové i pro nadcházející Expo 2025 v Ósace.

Tajenka č.1

Skrýt Rozbalit

Pozornost návštěvníků upoutal také československý kulturní program Popové hvězdy z Prahy, v jehož rámci se představili Karel Gott, Eva Pilarová, Waldemar Matuška a další umělci. V tajence najdete příjmení scenáristy a režiséra, který měl program na starosti (Radúz).

Výborně!

Skvělá práce! Výsledek tajenky je

Vedle jak ta jedle!

Zatím to nevyšlo, ale nevzdávej to - správně řešení máš na dosah!

Tajenka č.2

Skrýt Rozbalit

Mezi nejvyhledávanější exponáty výstavy patřila kosmická loď, která vynesla prvního člověka do vesmíru. Příjmení tohoto kosmonauta najdete v tajence.

Výborně!

Skvělá práce! Výsledek tajenky je

Vedle jak ta jedle!

Zatím to nevyšlo, ale nevzdávej to - správně řešení máš na dosah!

Tajenka č.3

Skrýt Rozbalit

Československo vzbudilo pozornost návštěvníků také filmovým projektem spjatým s tzv. novou vlnou českého filmu. Jeho název zjistíte v tajence.

Výborně!

Skvělá práce! Výsledek tajenky je

Vedle jak ta jedle!

Zatím to nevyšlo, ale nevzdávej to - správně řešení máš na dosah!

Tajenka č.4

Skrýt Rozbalit

Symbolem technologického pokroku své doby se stala geodetická kopule amerického architekta R. B. Fullera, jeden z nejvýraznějších objektů výstavy. Jeho název zjistíte v tajence.

Výborně!

Skvělá práce! Výsledek tajenky je

Vedle jak ta jedle!

Zatím to nevyšlo, ale nevzdávej to - správně řešení máš na dosah!